tunES – Podešavanje EPC i SRI instrumenata za razvoj punog potencijala
Broj projekta:
tunES/101120926
Trajanje projekta:
1. 9. 2023. – 31. 8. 2025.
Ukupna vrijednost:
2,104,954 €
EU sufinanciranje:
1,999,707 €
Korisnik koordinator:
empirica Communication and Technology Research (Njemačka)
Partneri:
Energetski institut Hrvoje Požar (Hrvatska), ENEA – Nacionalna agencija za nove tehnologije, energiju i održivi energetski razvoj (Italija), Austrijska energetska agencija (Austrija), CRES – Centar za obnovljive izvore energije (Grčka), KAPE – Nacionalna agencija za uštedu energije (Poljska), Tehnološko sveučilište u Lublinu (Poljska), Institut Jožef Stefan (Slovenija), EMI Nonprofit Kft. (Mađarska), Sveučilište Cassino i Južni Lazio (Italija), Dansko tehničko sveučilište (Danska)
Opis projekta:
Projekt tunES okuplja 7 nacionalnih energetskih agencija, koje predstavljaju 132 milijuna građana, i koje će se uhvatiti u koštac sa zajedničkim izazovom osposobljavanja instrumenata za energetsku učinkovitost i smartness u zgradarstvu. Države članice primaju tehničku pomoć, podršku i savjetovanje od 4 istraživačke organizacije, koje čine tim za tehničku podršku (Technical Support Team – TST).
Projekt tunES pozitivno će utjecati na nedostatke implementacije EPC-a, SRI-ja i povezanih instrumenata, strukturiranjem rada u pet sastavnih blokova za bolje prikupljanje, dijeljenje, implementaciju i repliciranje dobre prakse: Razumijevanje EPC-a, Nadogradnja EPC-a, Baze podataka i alati, Razvoj i implementacija SRI-ja te, kao horizontalni blok, Integracija instrumenata za maksimiziranje harmonizacije, koherentnosti i sinergijâ. Svaki sastavni blok predstavljaju države članica koje su implementirali dobru praksu kao voditeljice. Države članice koje ih prate osmišljavaju opcije politika, pakete i putove koji će olakšati usvajanje dobre prakse.
Projekt tunES postavlja okvir tehničke podrške i pomoći temeljen na Smjernicama EU-a za bolju regulativu (BRG) i to za svaku fazu procesa izrade politike (početak, prikupljanje podataka, analiza, dizajn opcija politike, određivanje prioriteta, procjena učinka, ponavljanje, planiranje uvođenja i cjelokupno uključivanje dionika). Istovremeno i kroz sastavne blokove, TST priprema za energetske agencije potrebne metode i alate za očuvanje dosljednosti unutar država članica i među njima. Od početka, rezultati o dobroj praksi kao i o tome kako primijeniti BRG metode javno se dijele u smjernicama. Druge države članice pozvane su primijeniti sve ili selektivne metode u skladu s projektom.
Temeljni rezultat je sedam paketa mjera nacionalne politike uključujući opsežno provjerene opcije politike, s jasnim učinkom, odgovorom dionika i sažetim radnjama za realizaciju punih nacionalnih provedbi. Na razini EU-a, sveobuhvatna strategija usmjeravanja omogućuje drugim dionicima ne samo da pristupe slučajevima upotrebe, već i da imaju sve alate pri ruci za učinkovitu replikaciju.
Prijašnja:
Sljedeća: