LIFE DHC SwEEtch – Integrirani lanac alata za dekarbonizacijske smjernice i planove ulaganja prema učinkovitim sustavima centraliziranog grijanja i hlađenja
Broj projekta:
LIFE23-CET-DHC-SwEEtch/101167575
Trajanje projekta:
1. 10. 2024. – 30. 9. 2027.
Ukupna vrijednost:
1,841,803 €
EU sufinanciranje:
1,749,713 €
Korisnik koordinator:
R2M Solution Srl (Italija)
Korisnici partneri:
GTG Vinkovci d.o.o. (Hrvatska), Brod plin d.o.o. (Hrvatska), Energetski institut Hrvoje Požar (Hrvatska) i još 6 korisnika
Opis projekta:
Projekt DHC SwEEtch ima za cilj pružanje tehničke podrške operaterima postojećih DHCN-ova za pripremu planova dekarbonizacije do 2050. i povezanih investicijskih planova unutar vremenskog horizonta od 10 godina u skladu s kriterijima za ‘učinkovito centralizirano grijanje i hlađenje’ postavljenim revidiranom Direktivom o energetskoj učinkovitosti i ciljevima postavljenim u lokalnim planovima energetske tranzicije (npr. SECAP-ovi).
Projektom je predviđena organizacija tehničke podrške potrebne DHCN operaterima u obliku “lanca potpore s 4 karike”. Karike lanca predstavljaju međusobno povezane korake potrebne za ispravno planiranje DHCN adaptacije/modernizacije/promjene vrste goriva/integracije sustava: VEZA #1. Mapiranje, VEZA #2. Modeliranje, VEZA #3. Procjena, VEZA #4. Generiranje investicijskih planova. Svaka će karika uključivati određeni skup usluga omogućen stručnim znanjem i alatima (komercijalni softver i alati iz EU projekata istraživanja i razvoja) koje su tehnički stručnjaci konzorcija DHC SwEEtch (IESRD, R2M, RINA-C, EURAC, EIHP, KAPE) stavili na raspolaganje.
Integrirani lanac alata DHC SwEEtch bit će postavljen u 10 studija slučaja za pripremu 10 investicijskih planova. Uvažavajući nacionalne geografske/političke/društveno-ekonomske razlike diljem Europe, DHC SwEEtch temeljit će se na studijama slučaja identificiranim u zemljama EU-a povezanim s konzorcijskim partnerima: Italija/Hrvatska/Poljska. Ovaj pristup omogućuje projektu da iskoristi stručnost partnera u konzorciju koji su upoznati sa specifičnim nacionalnim uvjetima.
Odabrano je i preliminarno karakterizirano 5 pionirskih studija slučaja, povezanih s 4 DHCN operatera (potpisana pisma o preuzimanju obveze); identificirat će se 5 replikatora studija slučaja (od strane M15) koji će pokrenuti namjenski otvoreni poziv za angažiranje dodatnih DHCN operatera. Štoviše, projekt će uspostaviti i angažirati zajednicu DHC SwEEtch nasljednika diljem EU (>80; izgrađeno na platformi CONSTRUCTION21 uključujući DHCN operatere/lokalne vlasti/aktere povezane s energijom) da budu uključeni u aktivnosti obuke/diseminacije s ciljem maksimizacije održivosti i replikabilnosti.
Prijašnja:
Sljedeća: