LIFE OrnamentalIAS – Prevencija i upravljanje štetnim utjecajem stranih ukrasnih invazivnih biljnih vrsta na ugrožene stanišne tipove i vrste od značaja za EU
Broj projekta:
LIFE22-NAT-SI-LIFE OrnamentalIAS/101107725
Trajanje projekta:
1. 10. 2023. – 30. 9. 2029.
Ukupna vrijednost:
7,860,114 €
EU sufinanciranje:
4,716,068 €
Korisnik koordinator:
Institut Republike Slovenije za zaštitu prirode (Slovenija)
Partneri:
JU za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim dijelovima prirode na području Zagrebačke županije Zeleni prsten (Hrvatska), Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet (Hrvatska), Razvojna agencija Sora d.o.o. (Slovenija), Direkcija za vode Republike Slovenije (Slovenija), Poljoprivredno-šumarska komora Slovenije (Slovenija), Javna ustanova Notranjski regionalni park (Slovenija), KGZS Celje (Slovenija), Arboretrum Volčji Potok (Slovenija), Simbio – Tvrtka za gospodarenje otpadom d.o.o.
Opis projekta:
Invazivne strane vrste jedna su od najvećih prijetnji bioraznolikosti. Mnoge invazivne strane biljke (Invasive alien plants – IAP) uvedene su kao ukrasne biljke, a njihovo širenje u prirodi ugrožava vrste i staništa od značaja za EU (Direktiva Vijeća 92/43/EEZ). Za adresiranje putova zacrtanih u Direktivi, LIFE OrnamentalIAS bavi se ukrasnim IAP na tri razine: prevencija, rano upozoravanje – brzi odgovor (EWRR) i upravljanje. Prevencija je adresirana kroz podizanje svijesti i podržana komunikacijom sa dionicima i javnošću kako bi se smanjilo novo unošenje ukrasnog bilja iz urbanih područja u prirodu te odlaganje vrtnog otpada (Garden waste — GW). Za postizanje komunikacijskih ciljeva izradit će se procjena invazivnosti raspoloživog ukrasnog bilja i uz sudjelovanje dionika bit će pripremljen kodeks ponašanja, razvit će se učinkovitije upravljanje vrtnim otpadom i provesti istraživanje alternativne upotrebe IAP materijala. EWRR će se unaprijediti u poljoprivredi i vodnom gospodarstvu edukacijom nadzornika za zaštitu riječnih voda i poljoprivrednih savjetnika. Nadograđeni EWRR sustav spriječit će daljnje širenje IAP-a, zaustaviti i poništiti gubitak staništa i vrsta divljih životinja te omogućiti uspješno iskorjenjivanje ili barem upravljanje stranim invazivnim vrstama od interesa za Uniju (Uredba (EU) br. 1143/2014). Razvit će se učinkovite metode upravljanja IAP-om, s obzirom na učinkovitost obnove staništa. Obnovit će se 100 ha staništa od značaja za EU i upravljati invazivnim vrstama od značaja za Uniju te drugim IAP-ovima koji najviše ugrožavaju ciljane tipove staništa. Održivost rezultata projekta bit će osigurana stalnom inkluzijom ključnih aktivnosti u različite planove koji će se provoditi uglavnom nakon završetka projekta. Rezultati će se prenositi u druga područja i sektore te biti važna osnova za daljnja istraživanja i razvoj. Transnacionalni prijenos znanja između Slovenije i Hrvatske te zajednički razvoj aktivnosti važan su dio projekta.
Prijašnja:
Sljedeća: